fIt vücut rehberi & TAVSİYELER

KOŞU BANDI ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

gallery/ultima dc-1500 motorlu koşu bandı
gallery/dc-1500_3

Koşu bantları eğim türlerine göre 3'e ayrılır. Bunlar Eğimsiz Koşu Bantları, Manuel Eğimli Koşu Bantları ve Otomatik Eğimli Koşu Bantları'dır. Bunları kısaca şöyle tanımlayabiliriz.
-Eğimsiz Koşu Bantları: Herhangi bir eğime sahip olmayan düz bir zemine sahip koşu bandı türüdür.
-Manuel Eğimli Koşu Bantları: Cihazın eğimini koşu bandına çıkmadan veya koşu bandından inerek manuel olarak ayarlamanız gereken cihazlardır. Bu tip cihazların eğim dereceleri genellikle 2 veya 3 kademeli olarak belirtilmektedir. Ultima marka koşu bantlarının DC-1500 ve DC-3000 modelleri 3 kademeli eğim seçeneklerine sahiptir.


-Otomatik Eğimli  Koşu Bantları: Otomatik eğimli koşu bantları kullanımı en kolay sahip cihazlardır. Bu cihazlarda,cihazın üzerinde koşu yaparken tek tuşla eğimi arttırıp,azaltabilirsiniz.

Bunun koşuyu çok kolaylaştıran bir özellik olduğunu belirtmek isteriz. Bu nedenle koşu bandı alırken mutlaka önceliğinizi otomatik eğimli'den yana kullanmaya dikkat ediniz. Ultima DC-5000 koşu bandı otomatik eğimli olmasının yanında masaj aleti ile çok fonksiyonlu bir kondisyon aletidir.


5.Katlanabilme: Birçok kişinin koşu bantlarını satın almadan vazgeçmesinin nedeni yer sıkıntısıdır. Eğer evinizde çok fazla yer yok ise katlanabilir bir model tercih etmenizi öneririz. Katlanma özelliği bulunmayan cihazların evde fazlaca yer kaplayacağını hatırlatmak isteriz. Ancak katlanabilir modellerde bu tip bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız. Ultima koşu bantlarının tüm modellerinde katlanabilme özelliğine sahip olmasının yanı sıra diğer markalarda bulunmayan yaylı amortisör sistemi mevcuttur.

gallery/dc-1500_7

Diyetinizi koşu bandı gibi spor aletleri ile destekleyerek daha hızlı şekilde kilo verebilirsiniz. İstediğiniz ortama koyarak rahat bir şekilde spor yapmanızı sağlayan spor aracı ile hem sağlıklı olabilir hem de istenmeyen ağırlıklardan kurtulabilirsiniz. Peki koşu bandı almayı düşünen veya koşu bandı alacak tüketicilerin bu cihazları satın alırken nelere dikkat etmesi gerekir? 

Koşu Bandı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, İdeal Koşu Bandı Seçimi Nasıl Yapılır ?


Size bu yazımızda koşu bandı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini maddeler halinde anlatmaya çalışacağız. Birçok koşu bandı markası ve birçok koşu bandı çeşidi bulunmaktadır. Peki içlerinden size en uygunu hangisi ?

Gelin iyi bir koşu bandı seçimi nasıl yapılır size maddeler halinde anlatalım...


1.Taşıma Kapasitesi: Her koşu bandının kaldırabileceği veya sorunsuz taşıyabileceği bir taşıma kapasitesi vardır.100 kg taşıma kapasitesine sahip bir cihazın üzerine 110 kg bir kişiyi çıkarmak mümkün değildir.Bu nedenle koşu bandı satın alırken öncelikle mutlaka taşıma kapasitesini öğrenin,kilonuza uygun modellere bakın. Ultima koşu bantlarının DC-1500, ve DC-3000 model koşu bantları 110 kg kapasitesi ile bu açıdan en uygun seçeneklerdir.


2.Zemin Türü: Koşu bandı seçimlerinde en dikkat edilmesi gereken maddelerden bir tanesi de zemin türüdür. Koşu bandı alırken zemin türü esnek olan cihazları tercih etmeye özen göstermelisiniz. Günümüzde doktorların önerdiği zemin türü esnek zemin türü olan cihazlardır. Normal zemine sahip bir cihazda belli bir süreden sonra ayaklarınızda kramp,ağrı gibi durumlarla karşılaşırsınız. Normal zemine sahip cihazların zararını şimdi hissetmeseniz de ilerleyen yaşlarda bunun zararını hissedebilirsiniz. Esnek olmayan cihazlarda ayağınıza,eklemlerinize ve hatta omuriliğinize kadar bir baskı kuvveti oluşur. Ancak esnek zemine sahip cihazlarda eklemlerinize,ayaklarınıza ve omuriliğinize uygulanan bu baskı kuvveti %50 -%70 oranında azalır. Ultima marka koşu bantlarında bulunan 6-seviyeli darbe önleme sistemi bu baskıyı azaltır, ve eklemlerinize zarar gelmesini önler. Bu nedenle koşu bandı satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli 2.madde zemin türü ve darbe emici sistemdir.


3.Bant (Yürüyüş Alanı) Genişliği: Koşu bandı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli 2. nokta ise bant genişliğidir. Bant genişliğinden kastettiğimiz yürüyüş alanınızın genişliğidir. Yürüyüş alanı ne kadar geniş olursa,koşu bandı üzerinde hareket etmeniz o kadar kolay olur.Koşu bandı alımında kilosu 75-100 kg üzeri olan kullanıcılara biz genellikle 42 cm ve üzeri bant genişliğine sahip koşu bantlarını öneriyoruz. Ultima koşu bantlarının DC-1500 ve DC-3000 modelleri 43cm genişliği ile bu konuda piyasadaki muadillerinden üstündür. Kilosu 100 ve üzeri olan kullanıcılara ise 45 cm ve üzeri bant genişliğine sahip cihazları almalarını öneririz. Ultima markasının DC-5000 modelini 45cm bant genişliği ile bu kullanıcılara tavsiye ederiz.


4.Eğim: Koşu bantlarında en çok sorulan ve çok fazla işlevi bilinmeyen özelliklerden biridir eğimdir. Tavsiye olarak eğimli bir model almanızı öneririz. Çünkü koşu bantlarında eğimde koşmanız halinde daha fazla kalori yakabilirsiniz. Yani eğimi kısaca yokuş yukarı koşmak olarak açıklamak mümkün. Yokuş çıkarken nasıl ki daha fazla kalori harcıyorsak eğimli cihazlarda da bu şekilde fazla kalori yakabilirsiniz. Ultima marka koşu bantları manuel ve otomatik eğim seçenekleri ile sizlere bu imkanı da sunuyor.

6.Sessizlik: Bu özellik daha çok apartman dairesinde oturan kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir özelliktir. Koşu bantlarının motor sesleri genellikle apartman sakinlerini rahatsız etmez. Koşu bantlarının motorlarından çok fazla rahatsız edici bir ses gelmez. Genellikle komşuları rahatsız eden ses,sizin koşu bandı üzerindeyken koşu bandına ayağınızı vurduğunuz sestir. Koşu bandı üzerinde koşarken ayakların zemine sert bir şekilde basılmasından ötürü bu tip bir ses çıkabilmektedir. Ancak bununda çözümünü koşu bandının altına serebileceğiniz koşu minderlerinden satın alarak giderebilirsiniz. Koşu bandı minderi kullanarak aşağıya giden sesi %50-%80 oranında azaltabilirsiniz.


7.Güvenlik: Alacağınız koşu bandında sizin sağlığınızı tehlikeye atabilecek olayların önüne geçilmiş olması gerekiyor, yani koşu bantlarında boynunuza bağlayabileceğiniz acil durum anahtar emniyet kilidi olmasına özen gösteriniz. Bu boynunuza takacağınız kilit sayesinde herhangi bir tansiyon veya düşme anlarında koşu bandı hemen duracaktır.


8.Marka ve Satış Sonrası Servis Hizmetleri: Ülkemizde birçok koşu bandı markası bulunmaktadır. Bunların arasında yurt çapında servis hizmeti veren ve parça teminini kolay yapabilen markaları tercih etmenizi öneririz. Ultima marka koşu bandı 80 ilde 131 anlaşmalı yetkili servisi ile satış sonrası servis ve yedek parça konusunda sizlere en kaliteli hizmeti sunar. 


9.Fiyat: Ülkemizdeki koşu bandı markalarının çoğu uzakdoğu menşeili olup benzer üretim yerlerinden ithal edilmektedir, bu nedenle fiyat/performans oranına en uygun koşu bandını tercih etmelisiniz. Ultima marka koşu bandı modelleri en iyi özellikleri en uygun fiyata sunarken, fiyat/performans oranı en yüksek marka olarak tüm kullanıcılarından çok iyi yorumlar almaktadır.

gallery/dc-1500_8
gallery/dc-5000_6

KONDİSYON BİSİKLETİ ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Modern yaşamın öğrenci, ev hanımı ya da çalışan fark etmeksizin hemen herkesi hareketsizliğe yöneltmesi, kişilerin zamanla kilo almasına ve sağlıklarını günden güne kaybetmesine zemin hazırlıyor. Yaz aylarının son derece sıcak, kış aylarının ise yağışlı ve soğuk geçmesi, dış mekan sporlarının ve uzun süreli yürüyüşlerin de kısıtlı olmasına neden oluyor.

 

Spor salonuna gitmeye zaman bulamayanlar için ULTIMA markası tarafından hazırlanan ve kendi içlerinde farklı kullanım amaçlarıyla hazırlanan ULTIMA GYM, ULTIMA GYM-PLUS, ULTIMA CARDIO, ULTIMA PRO-FIT ve ULTIMA TRAINER kondisyon bisikletleri, bu noktada devreye giriyor.

 

Ev içerisinde ya da kendine ait iş yeri dahilinde uygun olunan zamanlar çerçevesinde spor yapmak arzusunda olanlar için dikey konumlu, yatay konumlu, eliptik ya da doğrudan pedal mekanizması şeklinde dizayn edilen ULTIMA kondisyon bisikletleri, birçok beklentiyi karşılıyor.

 

Seçeceğiniz modellerde hız, kullanım süresi, gidilen mesafe, kalori sayacı, pedal çevirme hızı, saat ve tarih, nabız gibi pek çok gösterge yer alabiliyor. Mekanik aksamları genellikle ayarlanabilen ürünlerin sele yüksekliği ve el-kol yerleştirilen alanlarının açıları ve yükseklikleri rahatlıkla değiştirilebiliyor. Kullanım sırasında hareketli parçaları en az ses çıkaracak şekilde tasarlanan modellerin bazıları, beraberinde twister, çekme lastiği, stepper, dambıl seti gibi farklı kas gruplarını çalıştırabilen ekstra fonksiyonlar ve aksesuarlarla da gelebiliyor.

 

Kimi ürünlerin sunduğu fonksiyonellik, mekanik aksamdan ziyade dijital açıdan da hayli zenginlik gösteriyor. Örneğin ULTIMA kondisyon bisikletlerinde bulunan dijital sistem, akıllı cep telefonu ve tabletlerle tam uyumluluk göstererek ne kadar mesafe sonucunda gün içinde tükettiğiniz yiyecek ve içecekleri yakacağınızı hesaplayabiliyor. Bunun yanında, elektrikli ve programlanabilir altyapılı ULTIMA modelleri, nabzınızın durumuna göre bisikletin çalışma hızını arttırıp azaltarak kendinizi normalden daha çok yormanızı engelliyor.

 

İhtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi göz önünde bulundurarak edineceğiniz ULTIMA kondisyon bisikleti fiyatları, seçeceğiniz ürünün; modeli, sürüş konumu, sahip olduğu özellikler ve beraberinde getirdiği mekanik veya dijital ekstralara göre farklılık arz ediyor. Hedefinizdeki ürünü edinmeden önce evinizde ya da iş yerinizde gerçekleştireceğiniz antrenmanlarınız için ayırabileceğiniz alanların, almayı planladığınız ürünler için yeterli olup olmadığını da değerlendirmeniz, antrenman konforunuz ve ULTIMA kondisyon bisikletlerini tam performansıyla kullanmanız açısından önem kazanıyor.

 

Bunun yanı sıra yöneldiğiniz ürünü kullanım amacınız da ürün seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalar arasında yer alıyor. Hareketsiz bir yaşantınız varsa ve yıllardır sportif faaliyetlerle aktif olarak ilgilenmediyseniz, ULTIMA GYM ve ULTIMA GYM-PLUS dikey kondisyon bisikleti modelleri sizin için ideal hale geliyor. Zira bu ürünlerdeki kontrol mekanizması, seçeceğiniz modele göre nabız kontrolü dahi yapabilmesiyle aşırı ve şiddetli antrenmanı engelleyebiliyor.

 

Normalde de aktif bir insansanız ve düzenli olmasa da çeşitli şekillerde sportif aktivitelere dahil oluyorsanız, ULTIMA CARDIO, ULTIMA PRO-FIT ve ULTIMA TRAINER modelleri, sizin için uygunluk sunuyor. Eliptik, dikey konumlu ya da yatay konumlu modeller, fazla kilolarınızdan kurtulmanızda etkili olurken, gün içerisinde harcamanız gereken kalori düzeyini de rahatlıkla takip edebilmenize imkan tanıyor.

 

İleri yaşlardaysanız ve çok kapsamlı bir kondisyon bisikleti almayı arzu etmiyorsanız, ULTIMA GYM ve ULTIMA GYM-PLUS gibi pedal mekanizmalı temel düzeydeki kondisyon bisikletleri, gereksinimlerinizi karşılıyor. Doğru şekilde konumlandırıldığında yalnızca bacaklarınızı değil kol ve sırt kaslarınızı da çalıştırmanıza olanak veren ürünler, üzerlerinde bulunan dijital göstergelerle, antrenmanınız hakkında genel bilgi edinmenizi de mümkün kılıyor.


Sağlıklı bir yaşama adım atmak için kendinize en uygun ULTIMA modellerinden dilediklerinizi alabilir, evde veya iş yerinde spor yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

gallery/7
gallery/1
gallery/gym kirmizi2
gallery/ultima trainer photo